Administrator system

Anunţ public privind organizarea dezbaterilor publice în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului

Ca urmare a solicitărilor de organizare de dezbateri publice primite din partea publicului interesat, în completarea anunțului de pe pagina de internet a S.P.E.E.H. Hidroelectrica S.A. din data de 8 octombrie 2024 și a celui din ”România Liberă” din data de 10 octombrie 2024 referitor la depunerea raportului privind impactul asupra mediului, a studiului de evaluare adecvată, a studiului de evaluare a impactului asupra corpurilor de apă pentru proiectul privind ”Creșterea ponderii producției de energie electrică din surse regenerabile prin finalizarea lucrărilor și asigurarea monitorizării permanente a impactului asupra mediului la amenajarea hidroenergetică a râului Jiu pe sectorul Livezeni-Bumbești”, propus a fi amplasat în judeţele Hunedoara și Gorj, titularul proiectului anunţă publicul interesat asupra organizării de dezbateri publice a raportului privind impactul asupra mediului, a studiului de evaluare adecvată, a studiului de evaluare a impactului asupra corpului de apă, astfel:

• 05 noiembrie 2024, ora 14.00, Casa de Cultură ”Gheorghe Tatarescu”, str. Aleea Clubului, Bumbești-Jiu, județul Gorj
  • 06 noiembrie 2024, ora 14.00, sediul Consiliului Judetean Gorj, str. Victoriei nr. 4, Târgu Jiu  - sala C, județul Gorj
  • 07 noiembrie 2024, ora 14.00, Centrul Cultural Aninoasa, str. Libertății nr 106 A, Aninoasa, județul Hunedoara

Documentele mai sus menționate pot fi consultate la sediul Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, bld. Libertății nr. 12, sector 5, municipiul București, în zilele de luni-joi, între orele 0830-1700, vineri între orele 0830-1430, la sediul SPEEH Hidroelectrica SA, str. Ion Mihalache 15-17, et 3, departament SSS, Protecția Mediului sau la Uzina Hidroelectrică Târgu Jiu, str Tineretului nr 8, orașul Târgul Jiu, județul Gorj, în zilele de luni-joi, între orele 0800-1630, vineri între orele 0800-1400.

Documentele menţionate sunt disponibile şi la următoarele adrese de internet: